Yeni Samsung Reklamı Sosyal Medyayı Karıştırdı

Y

Evet uzun bir başlıktan sonra ne gelecek diye merak içinde kaldığınızı biliyorum. Samsung karşılaştırmalı reklamlarına devam ediyor. Türkiye’ de Rekabet Kurumu sebebiyle başka bir marka açık açık gösterilerek karşılaştırmalı reklam yapılamıyor ancak dünyanın özellikle Avrupa’ nın bir çok ülkesinde ve Amerika’ da karşılaştırmalı reklamlar yapılmakta ve bu reklam bazen çokta güzel keyifler vermekte. Sanırım ilk örnekleri Pepsi ile Coca Cola arasında 1980′ lerde Coca Cola’ nın formülünü değiştirmesi ile başlayan ardından reklam dizisi haline gelen bir olgu. Ancak o reklamlar gerçekten eğlenceliydi şahsen ben izlerken çok eğleniyordum. Samsung ise kendi ürününe güvenmiyor olacak ki başka muadil bir ürünle sürekli açık açık karşılaştırma, kıyaslama çabası ile reklamlar yayınlamaya devam ediyor. Mevzu bahsi geçen akıllı telefon ürününü Samsung zaten Apple‘ dan sonra çıkardı bunu biliyoruz neden en iyisi bizde bak bu mal çöp imajı yaratmaya birilerini karalayarak, birilerinin üzerine basarak yukarı çıkma çabasında olduğunu anlayamadığım enteresan bir durum dünyanın en çok kazanan şirketlerinden birisin, Android işletim sistemli akıllı telefonlar dendiğinde de akla ilk gelen markasın, aldığın patentler geliştirmekte olduğun ürünler bazında da gelecek vaadinde bulunan, girişimci, dinamik ve her şeyden önemlisi Asya firmasısın neden kıtalar ötesinde ki Amerikan bir marka ile en iyisi benim o pis o kaka muhabbetine girersin ki.

Eziklik Psikolojisi ve ya Ürüne Güvenmeme

Bunun aslında iki nedeni olabilir yıllarca özellikle Nokia piyasada Symbian işletim sisteminin popüler olduğu dönemlerde Samsung hep Nokia’ dan sonra anılan bir telefon markası oldu marka bu açığını beyaz eşya, tv gibi ürün pazarlarında yaptığı yenilik ve arge çalışmaları ile kapattı. Ancak akıllı davranan Samsung akıllı telefon piyasasına Apple’ dan sonra diğer markalardan önce girip marketing çalışması konusunda da kesenin ağzını açınca Samsung en bilinen Android işletim sistemine sahip akıllı telefon markası haline geldi. Hoş aldığım bazı duyumlar kendi işletim sistemini hazırladığı ve yakın bir zamanda Android kullanmayı bırakacağı yönünde ve bu duyumlar eğer gerçek ise Samsung kendi bacağına kendi sıkar ama konumuz bu değil. Şimdi kopyalar ve taklitler daima aslını yaşatır bazı noktalarda iPhone‘ dan alıntıların olduğunu, yazılım güncellemelerinde de tasarım olayında alıntıların olduğunu biliyoruz zaten ama neden benim ürünüm senin ürününden daha güzel, daha sağlam kıyaslamasına girip milyar dolarlık markayı maymun edersin ki? Evet ne yazık ki bir Samsung akıllı telefon kullanıcısı olarak Samsung’ un yaptığı tek kelime ile kendini maymun etmek. Ya Samsung ürünün kalitesine güvenmiyor ve bazı noktalarda sağladığı üstünlüğü kullanarak diğer açıklarını kapatmaya bir algı operasyonu yapmaya çalışıyor ya da telefon piyasasında Nokia’ nın zamanında ezdiği hatta birçok basın demecinde eziklediği Samsung halen ezik psikolojisinden çıkamamış ve bu psikolojinin getirdiklerini halen yaşıyor ve kullanıcılarına yaşatmaya devam ediyor. Ben bu duruma anlam veremedim buyrun reklam filmini izleyip siz anlam vermeye çalışın.

 

Ayrıca sosyal medya bu reklam filmi yüzünden Samsung’ a ciddi bir şekilde yüklenmeye başlamış sanırım tepki olarak satışların biraz da olsa duracağı ya da düşeceğini düşünüyorum. Samsung umarım yaptığı ayıbın farkına varır kirli reklam politikasından dolayı Apple’ dan özür diler ve örnek bir davranış sergilemiş olur.

 

Not: Bu arada Samsung’ tan hiç memnun değilim ama iOS kullanan biri de değilim hatta iOS’ a külliyen karşıyım o yüzden Huaweii Nexus 6P’ nin Türkiye’ de satışa sunulmasını merakla bekleyenlerden biriyim. Olur da hani yurt dışından falan gelirken fazladan bir tane de ben getirdim diyen olursa benimle iletişime geçsin parası neyse verip alayım kurtulayım Samsung’ tan…

Yorum Ekle