WordPress HTML Küçültme

W

WordPress HTML küçültme aslında açık kaynak lisansına sahip en kolay küçültülebilen hatta en kolay işlem ve müdahalelerde bulunulabilinen bir script. Özellikle Google Page Speed ya da GTmetrix analizlerinde çıkan HTML’ yi küçültün uyarılarından kurtulmak ve Page Speed skorunuzu yükseltmek aynı zamanda ziyaretçilerinize de daha hızlı bir site gezintisi sunmak istiyorsanız başlamanız gereken ilk adımlardan biri WordPress HTML Küçültme olmalıdır. Bunun için uzun zaman önce yazılmış ve 2 yılı aşkın süredir üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasına ihtiyaç bile duyulmamış bir eklenti mevcut. WP-HTML-Compression eklentisi kurulumu ve kullanımı ile resmen bir ilaç. Eklenti’ de yapmanız gereken herhangi bir ayar bulunmuyor ki wp-admin panelinde de zaten eklentiye ait bir sekme gelmiyor sadece aktif ediyorsunuz hepsi o kadar. Eklentiyi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. HTML yapınızda sıkıştırıldığında bozulan ya da sıkıştırılmaması gereken herhangi bir kod bütünü varsa bu bölümün küçültülmesini engellemek için;

 <!--wp-html-compression no compression-->

etiketini küçültülmemesini istediğimiz betiğin başına ve sonuna koyuyoruz. Bu sayede bu etiketler arasında kalan betikler küçültülmüyor ve haliyle kodunuz doğru düzgün çalışmaya devam ediyor. Bu arada eklentinin HTML5 yapısına zarar vermediğini, CSS3 ile oluşturulmuş animasyon, geçiş v.b. ekstralara da herhangi bir olumsuz müdahalede bulunmadığını da belirtmek isterim. Ayrıca eklentinin linkine tıkladığınızda FAQ bölümünde karşılaşabileceğiniz sorunları ve bunların cevapları eklentinin yapımcısı olan Steven Vachon tarafından yazılmış.

HTML’yi Küçültün

Başta Google olmak üzere bütün arama motorları sitenin özellikle hız konusunda ki performansına bakarak siteleri değerlendirirler yani SEO ile site hızının doğrudan bir bağlantısı bulunur ki Google özellikle bu konuya çok fazla önem vermektedir. Bunun en büyük örneği olarak anasayfasını gösterebiliriz. Katılmış olduğum bir seminerde Google Türkiye Genel Müdürü Bülent HİÇSÖNMEZ’ in anlatmış olduğu bir olay da bize hıza verilen önemi açıklamaya yeter. Olay şöyledir;

Google artık şirketleşmeye başladığı dönemlerde Eric Schmidt (Eric Emerson Schmidt) tarafından kullanıcı deneyimi ölçümlemesi yapmak ve kullanıcı deneyimlerine göre anasayfa, arama sonuçları sayfalarının düzenlenmesini sağlamak için bir araştırma şirketinden 5 kişinin şirkete gelmesini talep eder. Yapılacak çalışma çok açık ve nettir gelen kullanıcılar Google’ a girecek ve beğenmedikleri, akıllarına takılan ya da karışık buldukları yerleri geri bildirim olarak belirteceklerdir. Bu geri bildirimler bir toplantı da Sergey, Larry ve Eric tarafından değerlendirilip gereken düzenlemeler yapılacaktır. Kullanıcılar şirkete gelir ve her biri bilgisayara oturur o güne kadar Google.com’ u bilen insan sayısı elin parmaklarını muhtemelen geçmez. Eric Schmidt herkese yapması gerekeni söyler “google.com’ a girin ve gördüğünüz ilk sorunubana bildirin” kullanıcılar siteye girdikten sonra hepsinin ortak yapmış olduğu ilk geri bildirim sitenin açılırken çok kasıldığı ve sitenin yarısının açılamadığı bilgisidir. Schmidt bunu duyduğunda çok şaşırır ve hemen kullanıcıların yanına yönelip monitörlerine bakar. Gördüğü manzara aslında çok komiktir. Çünkü google anasayfasının olması gerektiği budur logo, arama kutusu ve arama butonu. Kullanıcılar ekstra olarak daha farklı içeriklerin yükleneceği beklentisinde olduğu için sitenin yüklenmemiş ve açılamamış olduğu hissine kapılırlar. Ardından Google anasayfasında yapılan tek değişiklik arama kutusu ve butonunun altına sayfanın bu kadar olduğunu belirten bir yazı eklemektir.

Hikayeden de yola çıkarak Google sayfa görüntüleme ve sonuçlama hızına o kadar çok önem veriyor ki Google üzerinde yapılan her aramada bulunan sonuç sayısı ve bu sonuçların bulunup ziyaretçiye sunulması sırasında geçen süreyi sitesinde görüntüleyerek en hızlısı benim mesajını veriyor.

Sitenizi Google PageSpeed ile test etmek için buraya,
Sitenizi GTmetrix ile test etmek için buraya tıklamanız yeter.

Yorum Ekle