SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

S

Sosyal medya etkisini gösterip SEO’ yu ikinci planda göstermiş gibi olsa da hala sosyal medya da gördüğümüz Nike Hypervenom ayakkabıyı hala satın almak için Google üzerinde arıyoruz ve bu ürün ile ilgili en iyi SEO uyumlu makale yazan siteye gidiyoruz.. Bu yüzden ne yazık ki SMO (Sosyal Medya Optimizasyonu) ile uğraşanlar ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alanlar bir adım arkamızdasınız. Uzun süredir yapılan Google güncellemeleri ile de eskiden de özgün özgün diye bağırıp her şeyin önüne koyduğumuz içerik olayı artık olayın tam odan noktasında kocaman cüssesi ile oturup bizi selamlıyor. Eskiden sadece içeriğini özgün yaz sonrası sıkıntı değil derdik ama o zamanlar kopyala yapıştır gençliği vardı ardından özgün içeriğini yaz ve imla kurallarına dikkat et demeye başladık o zaman da spinner gençliği ortalıkta boy gösteriyordu ama herkes ilk başta söylediğimiz olaya yönelince Google içinde işler zorlaştı ve SEO uyumlu makale olayını hafif hafif gözümüze sokmaya başladı. Bir makale için dikkat etmemiz gereken o kadar çok nokta var ki adeta bir checklist yapıp her SEO uyumlu makaleden sonra o checklistte makalemizi Google’ dan önce bizim değerlendirmemiz gerekiyor ama checkliste geçmeden önce Google’ ın son kullanıcıyı da site editörünü de piyasayı da herkesten iyi bildiğini gözden kaçırmamız ve sıradan bir robot muamelesi yapmamamız gerektiğini bir kez daha belirtiyorum. Bu arada aşağıda tam SEO uyumlu makale ile ilgili vereceğim bilgiler hiçbir yerde yazmıyor bunlar tamamen deneme yanılmalar ve tecrübeler ile elde ediliyor. Gelelim şimdi SEO uyumlu makale için o çok önem arz eden noktalara ve onların açıklamalarına.

SEO Uyumlu Makale Başlığı

Başlığınızda mutlaka anahtar kelimenizi kullanmalı ve başlık anahtar kelimenizden en az iki kelime fazla olmalı uzunluğu 75 karakteri geçmemelidir. Ayrıca mümkünse anahtar kelimeniz ile başlığın başlaması ekmek kadayıfı üzerinde yer alan kaymak gibi olacaktır. SEO uyumlu makale konusunda ilk dikkat etmemiz gereken noktanın makale başlığı olacağı aşikardır.

SEO Uyumlu Makale Meta Bilgileri

Kuvvetle muhtemel meta bilgilerine hiç biriniz dikkat etmiyor ve hatta gittiğiniz birkaç forumda ya da blogta meta etiketler içerisinde yer alan description ve keywords alanlarının SEO açısından bir önemi kalmadığını hatta SEO için negatif yönde etki ettiğini falan okudunuz. Buradan onları yazan arkadaşların hepsine sizlerin huzurunda güzel bir cevap vermek isterim “Aynen kardeşim sonuna kadar katılıyorum sen meta bilgileri kullanma ben ve beni takip eden ziyaretçilerim SEO uyumlu makale için kullansın yeter”.

Konumuza geri dönecek olursak kesinlikle meta etiketlerinin hala Google değerlendirmesinde rol oynadığını söyleyebilirim. Meta bilgilerinde yer alan açıklama alanında 160 karakteri aşmayın anahtar kelimeniz ile açıklama kısmına başlayıp yazınızı anlamlı özellikle belirtiyorum anlamlı ve özgün bir şekilde özetleyin. Meta etiketler kısmında da 80 karakteri geçmeyin ve etiketler kısmını da anahtar kelimenizi ilk önce kullanarak doldurun ayrıca burada da içeriğiniz ile doğrudan alakalı etiketler kullanın.

SEO Uyumlu Makale İçeriği

Bu kısım ziyaretçiye de hitap ettiğiniz en büyük önemin yer aldığı kısım. Öncelikle tamamen anahtar kelimeniz ile doğru orantılı olarak yazılmış en az 350 kelimenin olduğu bir makale hazırlayacaksınız bunun bilincinde olun. Hatta kelime dağarcığınız yetmeyecekse bi koşu hemen 2-3 kitap okuyup öyle gelin ve ardından düzenli olarak gün içerisinde kitap okumaya özen gösterin. SEO uyumlu makale ilk ve son cümlesi içerisinde kesinlikle anahtar kelime bulunsun. Anahtar kelime yoğunluğunuz %2.5 ile %3.9 arasında olmalıdır azı ya da fazlası anahtar kelimenizin dikkate alınıp yukarılarda listelenmesi için sakıncalı. Makale içerisinde belirlediğiniz oranda geçirdiğiniz anahtar kelimelerinizi kalın, italik, altı çizgili, üstü çizgili, farklı renkli gibi şekillerde diğer kelimelerden farklı bir hale getirin ki bu hem ziyaretçinizin hem de Google’ ın dikkatini çeksin. SEO uyumlu makale içerisinde mutlaka H1, H2, H3 etiketlerini sırasıyla kullanın ve bu etiketlerin hepsinde anahtar kelimeniz bulunsun. SEO uyumlu makale içerisinde en az 1 en fazla sayısız konu ile alakalı özgün görsel kullanabilirsiniz ancak kullanmış olduğunuz ilk ve en özgün (hepsinin özgün olmayacağının farkındayım ve farkında) olan resmin alt etiketine anahtar kelimenizi verin. Hatta mümkünse konu ile alakalı bir Youtube videosu embed edebilirsiniz bu sayede ziyaretçinin sayfa üzerinde kalma süresi artacak ve Google demek ki yararlı bir sayfa giren ziyaretçiler uzun uzun sayfada kalıyor yorumunda bulunacak ve gereken değeri sayfaya verecektir.

Dipnot: H Etiketlerinin kullanımının nasıl olması gerektiğini en kısa sürede sizlere anlatacağım.

SEO Uyumlu Makale Linki

Önemli bir konu yıllarca .html SEO için pozitif mi negatif mi değer sağlar diye tartıştığımızı düşünüp o dönemlerde popi olarak .html olarak linklendirmelerini unutmuş değilim. Bu nokta kısa ve net aslında başlığınız neyse alan adından sonra gelecek linkte o olsun. Kısacası anahtar kelimeniz sayfa linkinde geçsin sayın abicim.

Unutmayın Google bir robot değil Google sen, ben gibi insanların yapmış ve geliştirmekte olduğu muhteşem yapay zekaya sahip bir birey. SEO uyumlu makale yazmak aslında bu kadar basit ama çok fazla detaylar ile insanın canını sıkan bir olay.

Yorum Ekle