SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO Danışmanlığı mı EGO mu?
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır
Görseller İle SEO İlişkisi
Ne Sitesi Açmalıyım ?
AMP ve Mobil Arama Sonuçları

SEO Nedir?

SEO ile ilgili arama motoru optimizasyonudur belirlenen anahtar kelimelerde sitenizi üst sıralarda gösterilmesini sağlamak blabla gibi açıklamalar yapmayacağım işe biraz daha dışarıdan biraz daha iş dünyasından bakarak yazmaya gayret edeceğim.

Bir web site tasarımı yapan bir arkadaşa SEO Nedir diye sorarsanız muhtemelen aşağıdaki gibi bir cevap almanız mümkündür 🙂

SEO aslında para kazanmak için para harcama sanatının bir ürünü olarak sitenizden minimum harcama ile maksimum kazanç elde etme stratejisidir.

Öncelikle strateji kelimesinden nefret etmeme rağmen bu sektörde çok fazla kullanıldığını ve hatta kullanan bir çok sözde SEO Danışmanının asıl anlamını bilmediğini de belirterek stratejinin izlenmesi için oluşturulmuş bir yol haritası ya da politika olarak tanımlayabiliriz. İşte bu strateji bir yol haritasıysa bu işin uzun, zaman isteyen, insanı yeri geldiğinde yoran ama sabırla yapıldığında sonucunun selamete varacağını çıkarabilirsiniz. Hatta bu kelimeleri daha okumadan bu sonuca vardıysanız süper doğru yolda ilerliyorsunuz demek ki.

Hangi site ya da proje söz sahibi, popüler ya da gelir sahibi olmak istemeden meydana gelmiştir ki. Bence hiç biri örneklendirmek gerekirse inci sözlük alanında tek popüler bir sözlüktür ona keza ekşi sözlükte hem popüler hemde gelir modelleri ile para kazanan bir oluşumdur. Yada popüler blog siteleri, sağlık portalları reklam yayınlama, mail marketing, affilate v.b. gelir modelleri ile para kazanan ve ilk günden beri gelir edinme amacı güden oluşumlardır. Şirketlere bakacak olursak İstanbul inşaat firması, ankara kız yurtları, land rover yedek parça gibi anahtar kelimelerde arama sonuçlarında çıkan tüm sonuçların tek bir amacı vardır ürününü, hizmetini ya da bilgisini paylaşarak para kazanmak.

SEO para kazanma sanatıdır

SEO nedir sorusunun tam olarak cevabıdır başlık aslında. SEO’ yu kim yapar gibi sorular da oldukça sık sık soruluyor hatta websitesini yapan kişiye SEO işinide yıkmaya çalışıyor websitesini yapan (webmaster falan demiyorum) arkadaşta bir pazarlama aracı olarak bunu önce ballandıra ballandıra anlatıyor ardından da google.com’ a girip SEO nedir, nasıl yapılır gibi aramalar ile üstün körü bir SEO bilgisine sahip oluyor ya da olduğunu sanıyor. Öncelikle SEO konusunda bir standart yoktur SEO Danışmanlarının bir çok uyguladığı teknik ne yazık ki deneme yanılma ile edinilmiş tecrübelerdir. Her denemeden önce ve sonrasında yapılan ölçümlemeler ile tekniğimizi not alır bir başka domain üzerinde dener sağlamasını yaptıktan sonra yeni teknikler haznemize yazarız ki bu yüzden bir SEO standartı yoktur. Google zaten arama sonucuna direkt olarak etki edecek doneleri bize vermiş olsa hepimiz spam sitelere o doneleri bir şekilde sağlarız ardından Google’ ın bu kadar uğraşını çöp ederiz ki Türk milleti olarak her alanda olduğu gibi black hat SEO’ da ülke birinciliğine oynuyoruz. Ancak Google’ ın özellikle black hat olayında almaya devam ettiği önlemler, black hat karşıtı güncellemeleri ile internet sektörü white hat dediğimiz tamamen etik SEO’ ya doğru yavaşta olsa yönlendiyor. Hala işe yarayan geçicide olsa yukarılara tırmandıran black hat taktikler yok mu ? Üzülerek söylüyoum ne yazık ki var. Ancak zamanla düzeleceği konusunda da ümitlerin en yüksek seviyelerde.

SEO’ nun Amacı Nedir?

Arama motoru optimizasyonunun asıl amacı isminden anlaşılacağı gibi siteyi arama motorları için en uygun hale getirmek. (Genellikle arama motoru dediğimizde aklımıza ilk Google geliyor ancak yahoo, bing ve yandex’ te birer arama motorları ve kullanım oranları da görmezden gelemeceğimiz kadar yüksek. Sadece ülkemizde Google dışında pek fazla tercih edilmiyor. ) Peki arama motoru ile gelen ziyaretçi arasında bir fark var mı? Neden arama motoruna uygun hale getiriyoruz sitemizi diye soranlara da; Altından bardak üretip cam bardak fiyatına sattığını hayal et ancak satış yaptığın işletmen şehir merkezine ve anayollara çok uzak bir mesafede uygun reklam ve müşteri ortamını yakalamadığın sürece o altından üretip cam fiyatına sattığın bardakları ancak kendin kullanırsın. Ama uygun müşteri potansiyeline, uygun reklam araçları ile ulaşırsan o zaman yok satarsın. Burada sitemizi arama motorlarına uygun hale getirerek müşterilerimize en uygun maliyetle ulaşmaya çalışıyoruz. Yani en ucuz altın bardak aramasında siteni ilk sıralarda gösterirsen müşteri kazanırsın ancak umursamaz ve bu anahtar kelimede 19.sayfa da listelenirsen o müşteri pastasından ne yazık ki tek bir lokma bile alamazsın. Sitemiz ne kadar arama motorlarına uygun, ne kadar arama motoru botları ile kanka olursa o derece kazancımız artacaktır.

SEO için Danışmana İhtiyacım Var mı?

Aslında olmamalı ancak ne yazık ki Google teknoloji ile alakası whatsappta yazışmak ya da mail adresini sadece akıllı telefon kurulumunda zorunlu olduğu için kullanma ihtiyacı duyan insanlar gibi düşünemediğinden veya düşünürse bile bu kadar muazzam bir sıralamayı yerine getiremeyeceğinden dolayı bazı algoritmalar ile kendi yapay zekasını yapıyor ve bu yapay zeka ile de siteleri değerlendirip, sıralamasına alıyor. Aslında Google yapay zekasını anlamak ve o yapay zekaya uygun standartlarda işler yapmakta SEO Danışmanına kalıyor.

Sonuç

SEO nedir sorusunun cevabı aslında çok basit: Sitemizi arama motorlarına uygun hale getirmek ve bunun için gereken doneleri sağlayıp hedeflediğimiz sektörde daha fazla kullanıcıya ulaşarak karlılığımızı ya da popülerliğimizi sağlamak ya da devam ettirmektir.

SEO Nedir

SEO Nedir

YORUM

WORDPRESS: 0