Paris Katliamı ve Farkındalık Dersleri

P

Ne kadar acıdır ki henüz Ankara’ da kaybettiklerimizin yasını bile adam gibi tutamadan, içimizde kanayan yaraya kabuk bağlatamadan geldi Paris katliamı. Düşünebiliyor musunuz yemek yemek için gittiğiniz bir restoranda yemek yerine size menüde kurşun veriliyor. Müzik dinlemek, eğlenmek biraz da olsun gitar soloları ile anlık keyifler yaşayıp içinde bulunduğunuz durumdan azıcıkta olsa sıyrılmayı hedeflerken size playlistte kurşun ve ölmek üzere olan insanların sesleri dinletiliyor…

Aslında gözlerinizi kapatıp sadece iki dakika bunun hayalini kurmak bile tüylerinizi diken diken edecek ve biraz da olsun orada hayatını kaybeden, yaralanan insanlarla empati yapma lüksüne sahip olacaksınız. Hoş empati yapmayı lüks olarak tanımladım aslında insani güdülerimizden biri olmalıydı değil mi? Bence de öyle olmalıydı ama artık insanların hayatlarını kaybetmesi bize o kadar olağan, normal olarak gösterilmeye başlandı ve biz bu duruma o kadar çok alıştık ki empati yapmıyor bunun yerine bol bol kin ve nefret kusuyoruz. Yunanistan – Türkiye maçının oynanmaya başlamasına kalan son beş dakika içinde yaşanılanları televizyondan görmesem ve bir arkadaşım bunu bana anlatsa onu yalan söylemekle itham eder ve manevi arkadaşlık listemden sonsuza kadar silerdim. Ama bunların hepsi oldu ve bu gözler gördü, kulaklar işitti. Utandım sadece utandım çünkü başka hiçbir şey yapamazdım ve buna istinaden birkaç twit atmaktan öteye geçemedim. Ancak bu utancımı arttıracak iki önemli olay daha gerçekleşti. Artık gurur duya duya Avrupa’ da ben Türküm diyemeyeceğim. Bir de hani hep o kızdığımız “Avrupa’ da yaşan insanlar Türkler için barbar diyorlar” hurafesi artık gerçekleşmiş oldu. Wembley Stadyumunda yapılan İngilitere-Fransa hazırlık maçı sırasında tüm İngiliz taraftarların ezbere bakın tekrar ediyorum ezbere Fransa milli marşını okuması ve kocaman bir Fransa bayrağı açması bir Türk olarak Türkiye-Yunanistan maçında yaşananlardan dolayı defalarca kez utandırdı.

Bununla bitti mi utanmalarım?

Tabi ki hayır. Son örneğini önceki gün geniş güvenlik önlemleri alında oynanan dünyanın en büyük derbisi sıfatını sonuna kadar hak eden Real Madrid – Barcelona maçında yaşadım iki İspanya takımı taraftarları yine maç sırasında dev bir Fransa bayrağını tribünlerde açarak Fransa’ da yaşanan Paris Katliamını kınayan tezahüratlar yaptılar. Tek kelime ile orada olanların, aynı duyguyu paylaşanların ve gördüğü o manzara karşısında tüyleri diken diken olan insanların yüreğine sağlık.

Paris Katliamı ve Çıkarılacak Sonuç

Paris katliamından siyasi sonuçlar çıkarmak her zaman olduğu gibi yitip giden insanlar üzerinden siyaset yapmaktır. Terörün yeri, dini, ırkı yoktur her yerde ve her an bizi de yakalayabilir. En önemli çıkarılması gereken sonuç ise yitip giden insanların birer can olduğu ve dil, din, ırk fark etmeksizin hepsinin birer insan, birer düşünce olduğunu unutmamamız gerektiğidir. Umarım bu utancı sadece ben değil tüm Türkiye olarak yaşar ve bundan sonra olmamasını dilediğimiz ancak olmasının da önüne geçemediğimiz katliamlarda daha dikkatli ve özenli davranırız.

Yorum Ekle