Ne Sitesi Açmalıyım ?

N

Aslında internetten para kazanıldığını duyan günümüz Türk insanının ilk verdiği tepkidir “bir site de biz açalım” açın tabi yaa sizin bizden ne eksiğiniz var ki biz o kadar yıl boşuna okuduk, boşuna tecrübe yaptık. Ve kısa yoldan köşe olma hayalleri ile yanıp tutuşan genç/yaşlı arkadaş bir site açar. Sitenin kategorisi fark etmez ne bulursak koyarız olur. Ardından asıl olaylar gerçekleşir İsmail abinin internet kafeden çıkmayan 13 yaşındaki oğluna kutsal görev verilir. Bir haber sitesi, bir blog hedef larak gösterilir ve “oğlum buradakilerin hepsini bizim siteye ekle” denir ve cebine 3-5 kuruş harçlık koyulur. Yazık garibim babasının, arkadaşlarına mahçup olmaması için Counter Strike yerine mesaisini internet sitesine harcar ve feysbuk profilinde yer alan iş sekmesine de sitenin linkini yapıştırır. Ardından kısa yoldan köşeyi dönme hevesi olan arkadaş bir iki ay sabretmek gerektiğini de bir yerden okumuştur ve sabretmeye başlar gün içinde bol bol İsmail abinin oğlunu telefon ile arayarak işler hakkında bilgi alır. Ardından geçen bir iki ay sonunda sitenin günlük hiti 5-6′ yı geçmez ki o 5-6 kişi de kendilerinden başkası değildir. Ardından bu girişim hüzünle sonuçlanır ve “internet işi yalan abi para pul yok o işte” replikleri ile ömrü hayatı boyunca internet ile olan ilişkisinde temkinli olur.

Gerçekten İnternet Para Kazandırır mı ?

İnternet çok büyük bir deniz aslında nasıl oto sanayi dediğimiz anda içerisinde kaportacı, motorcu, boyacı, frenci, lastikçi v.b. varsa internet dediğimiz engin denizde de çok farklı alanlarda para kazanmak, çalışmak mümkündür dünyanın en büyük 15 şirketine bakarsak zaten liste içerisinde internet sektöründe boy gösteren bir çok firmayı görmek mümkün bunlara örnek Google, Facebook, Twitter v.b. peki son kullanıcı dediğimiz biz internetten nasıl para kazanıyoruz ? İşte o noktada eğitim, tecrübe ve birikimlerimiz ön plana çıkıyor kimi makaleler, gönderiler yazarak, kimi sistemsel altyapıları oluşturarak, kimileri internet projesinin yönetimini üstelenerek v.b.

 

Para Kazanmak İçin Ne Sitesi Açmalıyım ?

Bu sorunun en kesin ve net cevabı hangi alanda uzmansan o alanda yayın yapan bir websitesi aç ve o siteye eklediğin her içerik tamamen senin elinden çıkmış benzer başka sitelerden kopyala yapıştır içerik olmasın. Ardından yapılması gerekenleri zaman içerisinde öğrenip uygulayacağını ya da ücreti ile uygulatacağını var sayıyorum. Örneğin tornacı isen torna ile ilgili bir site açabilirsin ya da inşaat mühendisi isen inşaat mühendisliği ile alakalı bir site açıp sektörü, mesleği, karşılaşılan zorlukları, mesleksel terimleri, kullanılan yazılımın kullanılmasına yönelik eğitim notlarını paylaşabilir. Google Adsense v.b. türevde para kazanma amaçlı reklam şirketleri ile birlikte çalışabilirsin.

Kısacası uzman olduğun alanda bir site açarsan ve bu sitede yer alan içerikleri el emeği göz nuru olarak kendin yazarsan internetten para kazanma oranını yükseltmiş olursun.

Donald Trump’ ın o güzel sözü ile de bu gönderinin son noktasını koyayım da bari parayı ikinci, üçüncü hatta belki de ellinci adıma atan insanlar internet denizine sadece bilgisini paylaşmak isteyen insanlar girer.

Para benim için hiç bir zaman motivasyon kaynağı olmamıştır, sadece kendimi takip etmem için bir yoldur. Asıl heyecan oyunu oynamaktadır.
Donald Trump

Yorum Ekle